آبزیان به جاندارانی، چه مهره‌دار و چه بی‌مهره گفته می‌شود که تمام یا بخشی از عمرشان را در آب زندگی می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا مجموعه‌ای از دانستنی های جالب از آبزیان را جمع‌آوری کرده‌ایم.

دانستنی‌های جالب از آبزیان

مارماهی دهن‌گرد

مارماهی دهن‌گرد یکی از لجن ساز‌ترین موجودات روی کره زمین است. این ماهی می‌تواند ظرف یک دقیقه لجن مورد نیاز برای پر کردن یک سطل را تولید کند.

ماهی چهار چشم آنابلپس این ماهی می‌تواند همزمان بالا و پایین سطح آب را ببیند.

آیا می دانستید ماهی‌ها جزو خون‌سردان هستند. دمای داخلی بدن ماهی مطابق با دمای محیط اطراف اوست.

خفاش ماهی هنگام نزدیک شدن خطر، خود را به مردن می‌زند. هنگام وحشت این ماهی به بغل شناور می‌شود. به شکل یک برگ شناور روی سطح آب دیده می‌شود.

امروزه تنها دو گونه از ماهی‌های بی‌آرواره وجود دارند. ماهی‌های بی آرواره گروهی از ماهیان هستند که در حدود ۵۰۰ میلیون سال قبل ظاهر شدند.

بزرگ‌ترین ماهی در جهان بزرگ‌ترین ماهی در جهان کوسه نهنگ است. این ماهی در واقع کوسه است و نهنگ نیست. کوسه نهنگ بیش از ۴۶ پا (۱۴ متر) طول دارد. وزنش بیش از ۱۵ تن است.

آیا می‌دانستید ماهی‌ها نخستین جانوران مهره‌دار جهان بوده‌اند. قبل از این که مهره‌داران به وجود آیند، طناب‌داران بوده اند. طناب‌داران جانوران دریایی کوچکی هستند که تقارن دوطرفه دارند. ناحیه سر از ناحیه دم متمایز بوده و طناب‌های عصبی در تمام طول بدن‌شان وجود دارد. آیا می‌دانستید کوسه‌ها تنها ماهی‌هایی هستند که پلک دارند. پیرترین ماهی زنده پیرترین ماهی زنده شناخته شده در آکواریوم یک لانگ فیش استرالیایی است که در سال ۲۰۰۳ به ثبت رسیده است. این ماهی همچنان در سلامت و در سن ۶۵ سالگی زندگی می‌کند. بزرگ‌ترین گروه ماهی‌ها ماهی‌های غضروفی بزرگ‌ترین گروه ماهی‌ها هستند. حدود ۲۴۰۰۰ گونه از ماهی غضروفی وجود دارد که به ۴۳۱ خانواده تقسیم می‌شوند. آیا می‌دانستید بدن یک عروس دریایى بالغ، از ٩۴ تا ٩٨ درصد آب تشکیل شده است.